Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

BIOS nie widzi dysków twardych

Wysłane przez atlantum 
BIOS nie widzi dysków twardych
10 mar 2009 - 13:17:02
Otrzymałem niedawno stary komputer, który chciałbym doprowadzić do użyteczności. Jego parametry to: procesor Intel Celeron 466 mhz, pamięć dimm 128 mb, chipset via, płyta główna: której producenta nie jestem w stanie w 100 % określić, prawdopodobnie jest to Via Apollo Pro PCI Set. Natomiast Bios, : Award Modular 4.51PG 06/19/2000 693-596-W9777-2A6LGH2AC-00. Próbowałem wiele metod aby podłączyć jakikolwiek HDD. Próbowałem stare i nowe ATA dyski 200mb, 500mb, 2,5 gb, 8,5gb, 40gb, odpowiednio ustawiałem zworki. Resetowałem BIOS i brak jakiegokolwiek rezultatu. Pojawiał się pewien szczegół gdy dokonywałem autodetekcji HDD w biosie. Bios niby wykrył ten dysk ale gdy zapisałem te ustawienia. Po ponownym uruchomieniu komputera pojawia się komunikat że Primary Master Failed bądź boot from hdd failure. Próbowałem zainstalować różne systemy operacyjne windows i linux, ale po uruchomieniu instalatora pojawia się komunikat, że brak dysków. Natomiast sam dysk twardy, działał w innym kompie prawidłowo. Próbowałem również znaleźć aktualizację do tego Biosu, bezowocnie. Prosiłbym o jakąkolwiek poradę, nawet odnośnie aktualizacji BIOSU jestem gotów podjąć ryzyko i nabyć doświadczenia odnośnie BIOSU.
Re: BIOS nie widzi dysków twardych
10 mar 2009 - 19:58:22
Plyta to Shuttle AV11 v3.x 06/19/2000-693-596-W977-2A6LGH2AC-00 -> [eu.shuttle.com]
Masz juz wgrany najnowszy bios, wiec wgrywanie nic nie pomoze. Zresetuj CMOS, ustaw wszystko jeszcze raz, wykrywanie na auto itd.
Jezeli dalej nie bedzie dzialac to pewnie kontroler jest uszkodzony.
11 mar 2009 - 08:27:45
Wielkie dzięki za radę, myślałem że można go jakoś zaktualizować. Próbowałem ponownie resetować BIOS i autodetekcji, jednak bez efektu. Najprawdopodobniej jest tak jak wskazałeś, że to wina jakiegoś kontrolera. Czy można jakoś go naprawić? Jeśli już, to podejrzewam że jedynym sposobem byłaby nie aktualizacja a ponowne wgranie tej samej edycji Biosu. Czy istnieje jakiś inny sposób? Za jakieś porady z góry dziękuję.
11 mar 2009 - 11:57:13
Nie jakiegos tylko kontrolera dyskow (ide) do ktorego podlaczasz dyski. Mozna kupic kontroler IDE pod PCI (np. na allegro), wazne zeby mial wlasny bios. Ponowne wgranie tego samego biosu nic nie da.
11 mar 2009 - 16:58:01
To bardzo interesujące rozwiązanie, nie przypuszczałem nawet, że możliwe jest takie rozwiązanie technicznie, a tu proszę. Postanowiłem dokonać zakupu tegoż kontrolera IDE na PCI z Biosem. Dzięki bardzo za pomoc w znalezieniu rozwiązania, z mojej strony to wszystko. Uważam temat za zamknięty.yawning smiley
12 mar 2009 - 15:59:25
mam pytanie
czy za pomoca biosa mozna zmienic rozmiar dysku??
12 mar 2009 - 19:12:02
Nie mozna.
22 cze 2009 - 21:10:41
witam
bios nie widzi dysku Barracuda 500 Gb SATA dysk chodzil normalnie /prawie rok/pc nie chcial sie wylaczyc /system nie umial sie zamknac/ wiec wcisnolem reset a gdy pc sie wlaczyl ponownie dysku /dwie partycje/ nie bylo bios nie widzi go na dysku nie ma systemu dysk ma zasilanie a kabel zmienialem na 100% dobry z cd romu resetowalem bios /zworka/ moja plyta to ID płyty głównej 11/23/2004-i865PE-W83627-6A79AA1KC-17 Nazwa płyty głównej Abit IS7-E2/E2G/E2V Pole Wartość
Właściwości BIOS'u
Typ BIOS'u Award
BIOS Version 17
Typ BIOS'u Award Phoenix-Award BIOS v6.00PG
Informacja z BIOS'u Award
Data BIOS'u systemowego 11/23/04
Data BIOS'u wideo 01/15/07

prosze o pomoc confused smiley
24 cze 2009 - 01:31:52
rychopycho, nie pisz do mnie pw. Nie podczepiaj sie pod watki, ktore nia maja zwiazku z Twoim problemem. Napisz na wlasciwe forum zajmujace sie naprawa dyskow i odzyskiwaniem danych, a nie na forum dotyczace biosu!
24 cze 2009 - 17:41:54
przepraszam i dzi...........................ekuje
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować